Polské dny v Olomouci vyvrcholily mezinárodní konferencí

Série kulturních a společenských událostí letos doprovází sedmdesáté výročí zahájení výuky polštiny na Univerzitě Palackého. Na přelomu září a října do Olomouce zavítali básníci Zofia Bałdyga a Tomasz Różycki, jenž se stal letošním laureátem Ceny Václava Buriana. Známý polský reportér a fotograf Filip Springer zase přijel prezentovat svůj pohled na současnou polskou architekturu. Olomoučtí polonisté si ke svému výročí nadělili také malý dárek v podobě výboru textů Václava Buriana s polskou tematikou nazvaného Budoucím čtenářům starých novin. Kniha je výsledkem dvouleté práce nad zpracováním literární pozůstalosti tohoto významného novináře a překladatele.

Pomyslným vrcholem oslav je dvoudenní mezinárodní konference, na kterou se sjedou lingvisté a literární vědci nejen z polonistických pracovišť v České republice, ale také z Polska, Slovenska, Ukrajiny či Slovinska. Součástí konference bude také setkání lektorů polštiny v zemích střední Evropy, které zaštiťuje organizace Stowarzyszenie Bristol.

Olomoucká polonistika však nežije pouze minulostí – v říjnových dnech zahajuje velký čtyřletý projekt Zvyšování jazykové kompetence budoucích absolventů na přeshraničním trhu práce, díky kterému se zásadně rozšíří možnosti výuky polštiny pro všechny studenty Univerzity Palackého i dalších vysokých škol po obou stranách česko-polské hranice.

Druhá polovina října bude patřit filmovým projekcím, ve spolupráci s Pastiche Filmz bude uvedena například letošní novinka Umění milování, zábavný a pozoruhodný filmový portrét Michaliny Wisłocké, jež svou sexuologickou příručkou způsobila v Polsku 70. let revoluci.

Záštitu nad Polskými dny v Olomouci a mezinárodní konferencí převzalo Velvyslanectví Polské republiky v Praze, program podpořil také Generální konzulát Polské republiky v Ostravě, Polský institut v Praze, Muzeum umění Olomouc, Pastiche Filmz a Výbor pro cenu Václava Buriana.

04:0911.10.2017 zpět na výpis

Všechny aktuality